İzmir Çıkışlı; Samsun - Amasya - Sinop
Home Yurt İçi Turlar

İzmir Çıkışlı; Samsun – Amasya – Sinop

İZMİR ÇIKIŞLI SAMSUN-AMASYA-SİNOP TURU

 

Tur Programı

 

1.GÜN

 

Sabah Samsun’a gelişimizle birlikte, otelde açık büfe sabah kahvaltımızı aldıktan sonra siz saygıdeğer misafirlerimizle gezimize başlıyoruz.

Gezimize ilk olarak Amazon toplumunun yaşamını gösteren balmumu heykellerin sergilendiği Amazon Köyü ile başlıyoruz. Rehberimizden Amazon Kadınları hakkında bilgiler aldıktan sonra teleferikle (extra) Amisos Tepesi’ne çıkıyoruz. Amisos Tepesi ya da eski adıyla Baruthane Tepesi, MÖ 3. yüzyıla tarihlenen ve 28 Kasım 1995 tarihinde keşfedilen bir sit alanıdır. Tümülüslerdeki mezar odaları korumaya alınmadan önce defineciler tarafından keşfedilmiş ve soyulmuştur. Bu nedenle mezar yapılarının bazı kısımları hasarlı durumdadır.

Daha sonra Bafra Kuş Cennetine doğru yola çıkıyoruz. Bafra’da öğle yemeği olarak (ekstra-35TL) meşhur Bafra Pidesi alıyoruz. Bir ‘Kuş Cenneti’ olan belde, Kızılırmak Deltası’nın, Karadeniz sahilinde tabii özelliklerini koruyabilmiş en büyük sulak alanıdır. Deniz, ırmak, göl, kumul, sazlık, bataklık, orman ve tarım alanları gibi hayat ortamlarının sağlıklı bir ekosistem içinde bir arada bulunmaları Bafra Kuş Cenneti’ne biyolojik bakımdan zenginlik ve çeşitlilik sağlamaktadır. Türkiye’de bulunan 420 kuş türünden, deltada bu güne kadar 340 kuş türü saptanmış ve bu türlerin 140 tanesi bu alanda üremelerini gerçekleşmektedir. Tüm dünyada nesli tehlike altında olan 24 kuş türünden, 15 tanesi bu deltada tespit edilmiştir. Samsun Kuş Cenneti turumuzu bitirerek, siz değerli misafirlerimizi Samsun’da konakladığınız otele bırakıyoruz.

 

2.GÜN

 

Otelde sabah kahvaltımızı aldıktan sonra, 7.500 yıllık geçmişi ile Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Yeşilırmak’ın taçlandırdığı şehzadeler kenti Amasya’ya doğru yola çıkıyoruz.

İlk durağımız olarak, 1308-1309 yılında yaptırılan ve İlhanlı döneminden günümüze ulaşan tek eser olan Amasya Darüş – Şifası’nı (Bimarhane) ziyaret ediyoruz. Özellikle ön cephesi sanat bakımından çok değerli kabul edilen yapı Anadolu’da müzikle tedavi yapılan ilk hastane olarak bilinmektedir. 2011 yılında müzeye dönüştürülerek Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi adını almıştır. Ardından dört eyvanlı, orta sofalı planı ile Osmanlı Dönemi yöresel sivil mimari eserlerin özelliklerini yansıtan en güzel yapılardan biri olan Hazeranlar Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Konağın restorasyonuna 1979’da başlanılmış ve 1984’de tamamlanarak etnografı eserlerin sergilendiği müze ev olarak hizmete açılmıştır. Daha sonraki ziyaret noktamız Kral Kaya Mezarları olacaktır. Helenistik dönemde, Amasya’yı İÖ.333’den İÖ.26’ya kadar başkent olarak kullanan Pontus Krallarına ait olan Kral Kaya Mezarları, kalker kayalara oyularak yapılmıştır. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 23 mezar olduğu bilinmekle birlikte bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze gelebilmiştir.

Öğle yemeğimizi (extra) Yeni Amasis Restaurant’ta aldıktan sonra Sultan II. Bayezid adına, 1485-86 yılları arasında cami, medrese, imaret, türbe, şadırvan ve çeşmeden ibaret bir külliye olarak inşaa edilen II. Beyazıt Külliyesi ve Cami’sini ziyaret ediyoruz. Ziyaretimiz ardından on üç ayrı medeniyete ait arkeolojik, etnografik, sikke, mühür, el yazması ve mumyalar olmak üzere yaklaşık 24.000 civarı eseri ile bölgenin en modern ve en zengin müzesi olan Amasya Müzesi’ni geziyoruz.

Ardından Ferhat’ın Şirin için açtığı su kanallarını gördükten sonra Samsun’a dönüş yolculuğuna başlıyoruz. Yoldaki mola ve ikramlarımızın ardından Samsun’a varıyoruz ve sizleri Samsun’da konakladığınız otele bırakıyoruz.

 

3.GÜN

 

Sabah otelde kahvaltımızı aldıktan sonra gezimize başlıyoruz. Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bulunan ve Türkiye’nin 2’nci büyük su kanyonu unvanını taşıyan, doğa ve fotoğraf tutkunlarının yeni gözdesi Şahinkaya Kanyonu doğal güzelliği ile insanlara doyumsuz bir manzara sunuyor. İlçeye 13 km uzaklıkta olan Şahinkaya Kanyonu, Altınkaya Barajı’nın en derin yeri olma özelliği ile dikkat çekiyor.

Türkiye’de çok az sayıda bulunan kanyon, Karadeniz’e gelindiğinde mutlaka görülmesi ve ziyaret edilmesi gereken bir yer olarak tanımlanan kanyonda tekne turları yaparak bol bol fotoğraf çekebilir ve çok iyi vakit geçirebilirsiniz. Öğle yemeği olarak yöreye özgü Kavak Tiriti (ekstra) alıyoruz.

Samsun Şahinkaya Kanyon turumuzu bitirerek, siz değerli misafirlerimizi Samsun’da konakladığınız otele bırakıyoruz.

 

4.GÜN

 

Sabah saatlerinde otelde alacağımız sabah kahvaltısının ardından Avrora Atakum Park Travel Agency ayrıcalığı ile araç içi ikramlar ve profesyonel ekibimiz ile birlikte Samsun’dan Sinop, Tatlıca Şelaleleri’ne hareket ediyoruz. Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Şelaleleri veya Tatlıca Takım Şelaleleri, Sinop’un Erfelek ilçesine bağlı Tatlıca Köyü yakınlarındaki sıra şelalelerdir. Tatlıca, irili ufaklı 28 ayrı şelale barındırmaktadır. Erfelek’e yaklaşık 10 km, Sinop’a ise 45 km uzaklıktadır. Şelaleler Karasu Çayı üzerindedir.

Burada tırmanma ve trekking yapılabilir. Yürüyüşümüzü yaptıktan sonra Erfelek’ten ayrılıyoruz ve  Sinop merkeze geçerek Sinop Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Sinop Kalesi, Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu bir kaledir. Kale, MÖ 7.yy’de kenti korumak amacıyla kurulmuştur. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde birkaç kez onarılmıştır. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin duvarları 2050 m uzunluğunda, 25 m yüksekliğinde ve 3 m genişliğindedir. İki ana giriş kapısı vardır. Kale duvarı şehri çevrelemektedir. Bu kale, şehrin önde gelen tarihi eserleri arasındadır. Kale ziyaretinin ardından, Tersane Çarşısı’nda bulunan, 1853 Osmanlı-Rus Savaşı’nda şehit düşen denizcilerimizin ceplerinden çıkan paralarla yaptırılan Şehitler Çeşmesi’ni ziyaret edip ardından Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi’ne gidiyoruz.

Tarihi Sinop Kapalı Cezaevi, bir dönem “Anadolu’nun Alkatrazı” tabiri ile de tanınmış ve 1999 yılında kapatılarak müzeye çevrilmiştir. Tarihi eskilere dayanan yapı, şiirlere, şarkılara konu olmuştur. Kırım Hanı Devlet Giray, Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Ruhi Su, Burhan Felek, Zekeriya Sertel bu cezaevinde yatmış bazı isimlerdir. Cezaevini anlatan şiirler Sabahattin Ali’nin kaleminden de çıkmış ve bunlardan “Aldırma Gönül” popüler olmuştur. Cezaevi gezimizin ardından; öğle yemeğinde (extra) meşhur Sinop Mantısı yiyoruz.

Pervane MedresesiUlu Cami ve Etnografya ve Arkeoloji Müzeleri gezilerimizi de tamamladıktan sonra dileyen misafirlerimiz Sinop merkezde serbest zamanlarını değerlendirebilirler. Burada geçireceğimiz serbest zamanın ardından ülkemiz coğrafyasında başka örneği olmayan, yeşil ve mavinin, tablo gibi bir manzara oluşturduğu HamsilosFiyordu’na gidiyoruz. Harika fotoğraflar çektikten sonra İnceburun Feneri’ni görmeye gidiyoruz ve sonrasında misafirlerimizi Samsun’daki otele bırakıyoruz.

 

5.GÜN

 

Siz saygıdeğer misafirlerimiz sabah kahvaltımızı açık büfe olarak aldıktan sonra gezimize başlıyoruz. Avrora Atakum Park Travel Agency ayrıcalığı ile araç içi ikramlar ve profesyonel ekibimiz ile birlikte Atatürk Anıt Parka doğru yola çıkıyoruz.

Samsun halkı, Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışını ölümsüzleştirmek amacıyla yaptırılmaya karar verilen anıt heykelin önünde fotoğraf molası vermemizle, rehberimizden anıta dair bilgiler dinliyoruz.

Daha sonra gezimize Mustafa Kemal Atatürk’ün 9. Ordu Genel Müfettişi olarak 18 silah arkadaşıyla beraber Samsun’a doğru yola çıktığı Bandırma Vapuru ile devam ediyoruz. 1999 yılında vapurun birebir replikasının inşa edilmesi projesi başlatılmış, 2001 yılında inşası tamamlanan vapur, 18 Mayıs 2003 tarihinde müze olarak hizmete açılmıştır. Bandırma Vapuru ziyaretimiz sonrası Tekkeköy Mağaraları’na doğru yola çıkıyoruz.

Samsun‘un Tekkeköy İlçesi’nde yer alan ve Eski Taş Çağı’na kadar uzanan arkeolojik bir sit alanı olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi, Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Samsun’un 14 kilometre doğusunda yer alan ilçedeki Fındıcak ve Çınarlı Dereleri’nin suladığı vadi boyunca yükselen Tekkeköy Mağaraları adı verilen büyüklü küçüklü oyuk ve mağaraların tarihi MÖ. 10.000 ile MÖ. 600.000 yıllarına uzanmaktadır. Bir sonraki ziyaret noktamız, Suat Uğurlu Baraj Gölü olacaktır.

Ayvacık İlçesinde bulunan, Suat Uğurlu Baraj Gölü üzerinde ilçe turizmine yönelik gelen misafirler için Eynel Köprüsü ile Kirazlık Adası arasında panoramik gezi turları yapan Samsunum 2 Gemisi ile göl üzerinde gezinti yapıyoruz.

Samsun turumuzu bitirerek, siz değerli misafirlerimizi havaalanına bırakarak bir başka Avrora Atakum Park Travel Agency organizasyonunda buluşmak dileğiyle vedalaşıyoruz.

 

FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER     

 • 4 Gece Samsun’da Konaklama
 • 5 Sabah Kahvaltısı
 • 4 Akşam Yemeği
 • Lüks Araçlar İle Ulaşım
 • Araç İçi İkramlar
 • Profesyonel Rehberlik Hizmetleri
 • Programda Belirtilen Tüm Çevre Gezileri
 • 1618 Sayılı Kanun Gereği Zorunlu Seyahat Sigortası
 • Avrora Atakum Park Travel Güvencesi ve Refakati

 

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Tüm Özel Harcamalar
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri
 • Ekstra Olarak Belirtilen Tüm Yemekler, Geziler, Etkinlikler Ve Faaliyetler

 

Detaylı bilgi için😉

 

0(362) 437 01 22 – 0(545) 445 24 94

İnstagram sayfamızı ziyaret edin. https://www.instagram.com/avrora_atakumparktravel/

Adres: Mimarsinan Mah. Atatürk Bulvarı Yanyolu No:273/A Atakum/Samsun

tr_TRTurkish
php shell instagram takipci al shell indir